Luksfery – hit lat 80-tych

Data dodania: 07.06.2017


Kiedy słyszymy nazwę luksfer, oczami wyobraźni zazwyczaj widzimy budynki przemysłowe z czasów PRL. Nie można ukrywać faktu, że tego typu świetliki stanowiły hit lat 80-tych, jednak bardzo szybko straciły swoją popularność i stały się wyznacznikiem kiczu. Warto jednak przyjrzeć się bliżej historii tego trendu i przemyśleć kwestie związane z designem wnętrz tamtych lat.

Luksfery to obiekty architektoniczne całkowicie zbudowane są ze szkła bezbarwnego, które ma strukturę  przezroczystą lub matową. Występują również w wersji kolorowej, otrzymywanej drogą powierzchniową lub bezpośrednio w masie surowcowej. Najczęściej spotykane luksfery mają formę prostopadłościanu, jednak występują również prostokątne, trójkątne, oraz okrągłe odmiany. Jednakże ten typ bryły stosuje się przeważnie w tworzeniu struktur posadzkowych, a nie urozmaiceniu powierzchni pionowych, jak jest to w przypadku standardowej, „prostopadłościanowej” formy. Różnorodność kształtów a także możliwości zastosowania budzi w architektach kreatywność, która skutkuje powstawaniem coraz to nowych form architektonicznych. Poza luksferami przeznaczonymi do wykończenia powierzchni pionowych, powstają również odmiany narożnikowe oraz wentylacyjne. Ponadto, produkowano luksfery dedykowane uzupełnieniom przejść nad pomieszczeniami, które wymagały dodatkowego doświetlenia.

Luksfery stosowano jako element designu wewnętrznego, ale również zewnętrznego budynku. Przede wszystkim służyły dopełnieniu warstwy dekoracyjnej elewacji oraz fasad zewnętrznych. Zastępowały okna, pełniąc funkcję doświetlającą.  Wykorzystywanie funkcjonalność luksfer nie zatrzymało się jedynie na ciemnych pomieszczeniach codziennego użytku. Wykorzystywano je również jako obudowę do drzwi zewnętrznych, aby zapewnić doświetlenie wiatrołapu lub przedpokoju.  Stosowano je również w garażach oraz dobudówkach. Z czasem nie zastępowały już tylko okien, ale także elementy stropu.

Wiele osób jest bardzo pozytywnie nastawionych do pomysłu, jakim jest stosowanie luksfer. Są alternatywnym sposobem urozmaicenia wystroju wnętrz, a także funkcjonalnym sposobem doświetlenia pomieszczeń. Mimo że luksfery wyszły już z mody, ciągle możemy je stosować. Współpracując z firmami takimi jak TLS Developer możemy liczyć na to, że nawet najbardziej abstrakcyjne pomysły zostaną uwzględnione w projekcie architektonicznym.

Najpopularniejsze luksfery miały barwy pastelowe, miodowe oraz bursztynowe. W dalszym ciągu świetnie komponują się z drewnem naturalnego pochodzenia. Ze względu na swoją strukturę stanowią idealny sposób na doświetlenie pomieszczeń. Wszystkie te cechy idealnie wpisują się we współczesny wyznacznik wystroju wnętrz. Czy możliwe jest że luksfery powrócą i staną się odświeżonym po latach trendem?

Budowa domów Szczecin
Deweloper domy Szczecin

Czy warto kupić apartament nad morzem?

Czy apartament nad morzem będzie dobrą inwestycją funduszy?

http://who-calledme.co.uk