Odbiór domu od dewelopera – co warto wiedzieć

Data dodania: 09.03.2017


Kiedy na placu budowy większość prac dobiega końca inwestor ze zniecierpliwieniem snuje plany rychłej przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania. Zanim jednak zostaną mu wręczone klucze, a wnętrze będzie zupełnie gotowe, niezbędne jest przeprowadzenie przeglądu inwestycji, szczególnie jeśli nad jej realizacją czuwał inny podwykonawca. Jak powinien wyglądać odbiór domu od dewelopera i co warto wiedzieć, zanim do niego przystąpimy?    

Techniczny odbiór domu

Odbiór domu do użytkowania jest jednym z ostatnich etapów współpracy z deweloperem. Jeśli sprawdzając stan wykonanych prac inwestor wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, powinny być one zgłoszone w protokole odbioru. Wtedy zazwyczaj w ramach reklamacji deweloper podejmuje się naprawy usterek we własnym zakresie.

Apartamenty na sprzedaż nad morzem

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Przed przystąpieniem do odbioru domu warto wrócić do dokumentacji deweloperskiej, żeby wiedzieć czego dokładnie może się spodziewać i pod jakim kątem sprawdzać wnętrze. Zwróćmy uwagę na standard wykonanych prac, ale również na takie detale, jak rozmieszczenie gniazdek zgodnie z planem instalacji. Jak wskazuje TLS Developer jest to szczególnie ważne, jeśli na wcześniejszych etapach nie nadzorowaliśmy postępów prac, tylko przychodzimy na gotowe.

Odbiór samodzielny czy ze specjalistą?

Osoby, które mają jako takie pojęcie odnośnie dziedziny budownictwa często decydują się dopilnować odbioru mieszkania we własnym zakresie. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy, ani pewności, że wychwycimy jakiekolwiek nieprawidłowości warto pomyśleć o zaangażowaniu specjalisty, który zadba o nasze interesy. Taką osobą jest inspektor nadzoru inwestorskiego, który może czuwać nad procesem budowy domu od jej początku lub stawić się jako konsultant dopiero w momencie zakończenia prac.

Koszt usług inspektora nadzoru inwestorskiego będzie zależał między innymi od wielkości nieruchomości i stopnia zaawansowania realizowanego projektu. Zastanawiając się nad tym, czy warto zatrudnić specjalistę do odbioru domu, warto pamiętać, że jeśli jakiekolwiek prace zostały wykonanie nieprawidłowo z pewnością zostanie to wykryte, a wtedy to deweloper będzie musiał usunąć wady.

Prawo do użytkowania

Jednym z najważniejszych przygotowań do odbioru nieruchomości powinno być pozwolenie na użytkowanie. Jeśli inwestor zdecydował się na zakup domu od dewelopera, ten powinien dysponować odpowiednią dokumentacją, między innymi właśnie takim pozwoleniem. Jak podkreśla TLS Developer, jest to gwarancja tego, że inwestycja spełnia wszelkie normy budowlane i pozytywnie przeszła odbiory wewnętrzne, a także zostały dokonane wymagane prawem zgłoszenia (między innymi do straży pożarnej).

Przydatne rady

Jeśli wybieramy się na odbiór domu najlepiej zrobić to za dnia, przy naturalnym świetle, kiedy zdecydowanie trudniej będzie ukryć jakiekolwiek niedociągnięcia, na przykład jeśli chodzi o tynk na ścianach czy podłożu. Poza tym nie zawsze w domu na tym etapie jest już podłączone światło, a sprawdzanie nieruchomości z latarką w ręku.

Szczególną uwagę zwróćmy na takie elementy jak:

  • wielkość i układ pomieszczeń,
  • drzwi i okna,
  • powierzchnie ścian i wylewek,
  • instalacja elektryczna, wodna, gazowa, wentylacyjna i grzewcza.